آموزش رقص سنتی ایرانی

آموزش رقص سنتی ایرانی به عنوان یکی از رقص های پرطرفدار در حال حاضر توسط گروه های هنری متعددی ارائه می شود. رقص ایرانی سنتی حرکات موزون بوده که در بستر فرهنگ، ادبیات و تاریخ ایران پرورش و توسعه یافته است. این رقص از آن جایی که بسیار جالب و زیبا می باشد طرفدارن زیادی دارد. حال برای نحوه آموزشی این رقص و اطلاع از تاریخچه آن بهتر است در ادامه با ما همراه باشید.

رقص سنتی ایرانی چگونه است؟

به طور کلی باید توجه داشته باشید که رقص ایرانی در دسته بندی های مختلفی قرار گرفته که شامل رقص آیینی، رقص معاصر و رقص سنتی ایرانی می شود. در خصوص آموزش رقص سنتی ایرانی باید بدانید این رقص در دوران قاجار شکل گرفته و تلفیقی از رقص فلیکربوک ایرانی و رقص هایی درباره دوره قاجار می باشد که همراه با موسیقی سنتی اجرا می شود.

آموزش رقص آذری-آموزش رقص سنتی ایرانی

تاریخچه رقص ایرانی

در خصوص تاریخچه رقص ایرانی باید بدانید تا هزاران سال پیش از میلاد مسیح این تاریخچه ادامه یافته به طوری که یافته های باستان شناسی گویای این موضوع بوده که در مناطق مختلف ایران رقص به عنوان یک آیین اجتماعی شناخته می شده است. آیین میترا که در ایران به وجود آمد شامل آیین ها و عاداتی بود که به همراه رقص اجرا می شد که در سال ‌های بعد انواع رقص ایرانی متفاوت شده و در دسته های مختلف قرار گرفت. اما با این وجود همچنان رقص سنتی در کشور ایران طرفداران خود را حفظ کرده است.

فواید آموزش رقص سنتی ایرانی

توجه داشته باشید اگر شما هم قصد آموزش رقص سنتی کشور ایران را دارید باید بدانید که موارد مختلفی چون جغرافیا، موسیقی، آب و هوا، باورها تاریخ و نحوه زندگی مردم در این نوع رقص تاثیر دارد. پس هنگامی که شما به آموزش رقص سنتی ایرانی می پردازید می توان گفت با فرهنگ و باور مردم ایران در آن زمان ادغام یافته و حرکاتی را یاد می گیرید که نشان دهنده اعتقادات مردم است.

اگر چه رقص محلی جدا از رقص سنتی بوده و در هر خطه از ایران مختص همان شهر است اما لازم است بدانید در رقص سنتی ایران نیز موقعیت جغرافیایی و آب و هوا تاثیر زیادی دارد به طوری که این نوع رقص در مناطق سردسیر با حرکات نیرومند، سریع، قوی و عملکرد تند همراه است. اما در مناطقی با هوای بسیار گرم دارای حرکات روان و ملایم بوده و بیشتر آهسته صورت می گیرد.

با تمام این موارد می‌ توان گفت رقص‌ های فولکلور یا سنتی بسیار اجتماعی است و به طور کلی برای تفریح به آن پرداخته می شود. شما هم می توانید با آموزش رقص سنتی ایرانی رقص اجداد خود را بیاموزید. در خصوص آهنگ استفاده شده در رقص سنتی ایرانی نیز باید بدانید معمولاً از آهنگهای متناسب و سنتی استفاده می شود.

آموزش رقص آذری-آموزش رقص سنتی ایرانی

انواع رقص سنتی ایرانی

همانطور که گفته شد اگرچه رقص سنتی ایرانی به دوره ‌های بسیار گذشته بر می‌گردد اما در هر منطقه مشاهده می‌شود که این رقص به گونه خاصی آموزش داده شده و رواج دارد.

مثلاً در منطقه جنوب کرمان رقص سنتی که همان رقص بلوچی جنوب می باشد در برپایی مراسم ازدواج رواج داشته که جزو بی نظیر ترین رقص های گروهی بازمانده از باستان میباشد.

رقص مازندرانی که معروف به سپیده جان است نیز همراه با حرکات ورزش باستانی و موزون و با موسیقی خاصی بوده که در مراسمات محلی استان به اجرا در می آید و می توان گفت جزو رقص های سنتی ایران به شمار می رود.

رقص های مردم لری که ریشه در کار و زندگی آنان دارد بسیار پرطرفدار بوده که با ضرب آهنگ حرکات موزون پا و بدن افراد تند و کند شده که می‌ توان گفت همه این موارد نشانگر روحیه ایستادگی، هیجان و شادمانی مردم این خطه از ایران است.

رقص کردی نیز بخشی از آیین‌ های نمایشی کردها بوده که به صورت حلقه ای و گروهی صورت می گیرد.

و اما رقص بلوچستان نوع دیگر آن بوده که باید بدانید این نوع رقص به دو دسته رقص مردانه و زنانه تقسیم بندی شده که در جشن ها و عروسی ها برگزار می شود.

آموزش رقص سنتی ایرانی

حال با وجود آن که گفته شده اگر شما هم قصد آموزش رقص سنتی ایرانی را دارید باید بدانید که امروزه این نوع رقص توسط گروه های هنری با تجربه آموزش داده می شود که می توانید از هر کدام از این گروه ها برای یادگیری رقص کمک بگیرید.

در این میان گروه هنرهای آیینی اوتلار با در بر داشتن مجرب ترین و ماهرترین اساتید در زمینه آموزش انواع رقص های سنتی ایرانی به خصوص آموزش رقص آذری، آموزش رقص آذربایجانی و آموزش رقص ترکی آذربایجانی در تهران می پردازد. شما می توانید در صورت علاقه به شرکت در کلاس های آموزشی با ما از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید.

آموزش رقص آذری-آموزش رقص سنتی ایرانی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *