بهترین رقص های ایرانی

رقص های ایرانی

کشور ایران دارای مردمان شاد و سرزنده ای است. مردم ایران در مراسمات شادی مانند جشن های عروسی و دیگر جشن ها شادی خود را با رقص نمایان می کنند. بهترین رقص های ایرانی رقص های محلی این کشور است. هر استان و هر منطقه ای از ایران وابسته به فرهنگ و تمدن خود مدل رقص های متفاوتی دارد.

ترک ها، لرها، کردها، بلوچ ها، آذری ها و حتی کرمانجی ها و جنوبی ها رقص های منحصر به خود را دارند. رقص به معنی عکس العمل است که نشان می دهد انسان ها برای عکس العمل نشان دادن به شادی خود می رقصند.

گروه هنرهای آیینی اوتلار نیز در این میان دارای تجربه ای چند ساله در خصوص آموزش رقص آذری، آموزش رقص ترکی و آموزش رقص آذربایجانی در تهران می باشد و برگزار کننده دوره های آموزشی است. برای اطلاعات بیشتر با اوتلار در تماس باشید.

رقص سیستانی از بهترین رقص های ایرانی

در سیستان نوع رقص زنان با مردان متفاوت است. زنان سیستانی دایره ای را تشکیل می دهند و با کوبیدن دست ها به هم و کوبیدن پاها بر زمین به صورت دایره وار می چرخند. رقص مردان سیستانی با استفاده از شمشیر یا چوب انجام می شود که با آن رقص شمشیر می گویند. رقص سیستانی به نوبه خود می تواند از زیباترین و بهترین رقص های ایرانی باشد. در مراسمات عروسی و جشن های سیستانی ها اغلب از این نوع رقص استفاده می شود.

آموزش رقص ترکی-بهترین رقص های ایرانی

رقص ترکی آذری از بهترین رقص های ایرانی

در این نوع رقص، پا مهمترین عضو بدن است زیرا بیشتر حرکات با پا انجام می شود.

رقص آذری از بی نقص ترین، چشم نواز ترین و بهترین رقص های ایرانی است. تنوع در این رقص بسیار زیاد می باشد.

رقص آسما کسمه در عروسی ها مورد استفاده است که مخصوص رقص عروس می باشد.

رقص آواری که از شور و هیجان بالایی برخوردار است به صورت موجی انجام می شود. ابتدا آرام و بعد از مدتی ریتم آهنگ تند تر می شود. معمولا این رقص را مردان انجام می دهند.

رقص اوزون دره که بیشتر در عروسی انجام می شود و عروس و داماد در کنار هم می رقصند. این رقص با ریتمی آرام و با پنجه پا انجام می شود.

گروه اوتلار از بهترین کادر آموزشی تشکیل شده است و تخصص بسیاری در انواع آموزش رقص آذری در تهران دارد که شما می توانی با شرکت در این کلاس ها این رقص زیبا را آموزش ببینید. رقص های آموزش داده در گروه اوتلار بسیار حرفه ای بوده و آموزش ها در تمامی سطوح از مبتدی تا پیشرفته صورت می گیرد.

آموزش رقص ترکی-بهترین رقص های ایرانی

رقص لری و رقص کردی از بهترین رقص های ایران

این رقص اکثرا به مردم کردستان، کرمانشاه، لرستان و چهارمحال و بختیاری مربوط است. موسیقی در زندگی مردمان لر نفوذ زیادی داشته است. به گونه ای که آواز خواندن و رقصیدن از کارهای روزانه آنها است.

حرکات بدن آنها وابسته به ریتم آهنگ است. با قسمتی از آهنگ که ریتم تند تری دارد تندتر می رقصند و با ریتم های آرام، آرام تر می رقصند. در میان قوم لر رقص نشان دهنده استواری و مقاومت است. لر ها حتی با استفاده از رقص بازی هایی انجام می دهند که از بهترین رقص های ایرانی است.

کرد ها در جشن ها نیم دایره ای در حالتی که پنجه های دست هایشان در یکدیگر قفل هستند تشکیل می دهند. نفر اول از سمت راست را سرچوپی کش می خوانند. سرچوپی وظیفه تنظیم و هماهنگی گروه را به عهده دارد و اکثرا افرادی که به این رقص مسلط هستند نفر اول می ایستند. نفر آخر هم وظیفه ای مشابه دارد که به آن گاوانی می گویند.

آموزش رقص ترکی-بهترین رقص های ایرانی

رقص کرمانجی از بهترین رقص های ایرانی

در رقص کرد های کرمانجی زنان و مردان به صورت حلقه دست های یکدیگر را می گیرند و می رقصند. از بین زن ها و مردها هر کدام در رقص ماهر باشند نفر اول می ایستند که به آن سرچوپی می گویند.

فرد در پشت سرچوپی همیشه بیشتر در چشم دیگران می رود. با تکان دادن دستمالی که در دست راست خود گرفته است هیجان خاصی به رقص می بخشد. سرچوپی کش گاهی می تواند برای جذاب تر شدن رقص از دسته جدا شود و به صورت ماهرانه رقص تکی را با استفاده از دو دست خود به نمایش بگذارد. کرمانجی یکی دیگر از بهترین رقص های ایرانی است.

 

رقص گیلانی یکی دیگر از بهترین رقص های ایرانی

در گیلان بعد از پیروز شدن یک کشتی گیر مردان گیلانی با سرنا و نقاره به رقص در می آیند. شخص رقصنده کف دو دست خود را بر کمر گذاشته و با جلو عقب کردن پاها می رقصد که این رقص به پا بازی معروف است.

رقص زنان که اکثر به شکل قاسم آبادی است دو استکان در دست گرفته و با ریتم موسیقی آنها را به یکدیگر می کوبند. و دیگر مدل رقص زنان گیلانی با استفاده از چراغ نفتی است که آن را به دهان می گیرد و با حالتی خاص شروع به رقصیدن می کند. رقص شمالی نیز از بهترین رقص های ایرانی است.

در گیلان زنان و مردان به صورت فردی می رقصند. در مازندران رقصی به نام لاکسری سما وجود دارد که از رایج ترین رقص های مازنی و بهترین رقص های ایرانی است. این رقص که معمولا مخصوص زنان است اما گاهی مردان هم در آن شرکت می کنند. این رقص دارای ریتم تندی است. این رقص به دو صورت فردی و گروهی انجام می شود که در رقص گروهی هیچ رقصنده ای به دیگری کار نداشته و هر کس به صورت جداگانه رقص خود را انجام می دهد.

آموزش رقص ترکی-بهترین رقص های ایرانی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *