رابطه رقص با شرایط منطقه ای و جغرافیایی

بدون شک رقص یکی از زیباترین هنر هایی است که از دیدن آن به وجد می آیید. متاسفانه خیلی ها بدون آنکه اطلاعاتی درباره این هنر زیبا داشته باشند، آن را به حرکات موزون تشبیه می کنند. رقصیدن هنر به نمایش درآوردن حرکات بدن با بیان حالات و هدفی خاص است. این نوع نمایش در هر منطقه ای با توجه به دیرینه و تاریخ آن مردم متفاوت است.

گروه هنرهای آیینی اوتلار افتخار دارد در این میان به آموزش رقص ترکی آذربایجانی در تهران، آموزش رقص آذری در تهران، آموزش رقص ترکی و دیگر انواع رقص بپردازد.

چه رابطه ای بین رقص با شرایط آب و هوایی وجود دارد؟

شاید با خود بگویید که رقص به تاریخ و فرهنگ مردم ارتباط نزدیکی دارد اما چه ارتباطی می تواند بین شرایط منطقه ای و جغرافیایی داشته باشد؟ اگر کمی به رقص های محلی و اقوام مختلف دقیق شویم متوجه این رابطه خواهیم شد. ریتم و نوع حرکاتی که انجام می دهند بستگی به شرایط منطقه ای دارد.

برای مثال، مناطق سرد سیری در رقص خود از حرکات سریع، قوی و عملکردی تند برخوردار است. چرا که باعث می شود دمای بدن مجری رقص بالا رفته و باعث گرم شدن بدنشان شود. گذشته از این انرژی زیادی لازم دارند تا خود را گرم کنند. اما در یک شرایط آب و هوایی گرم اگر مشاهده کنید، متوجه می شوید که نوع حرکات رقص آنان بسیار آرام بوده و عملکرد آنان نرم و روان است و هیچ شتاب و عجله ای در رقص آن منطقه دیده نمی شود.

اما در مقابل در مناطقی که آب و هوای معتدل تری دارند و هوای آن منطقه نه بسیار سرد و نه بسیار گرم است، بنظر می رسد که انواع رقص ها دارای توازنی در حرکات شان بوده و آهسته تر ولی نیرومند تر اجرا می کنند.

آموزش رقص آذری-رابطه رقص با شرایط منطقه ای و جغرافیایی

در مناطق کوهستانی، رقص های محلی آن ها معمولا به صورت انفرادی انجام می شود. که افراد خیلی کم جابه جا می شوند و اکثر حرکات رقص آن ها به صورت درجا انجام می شود.

اما مناطقی که هموار تر هستند دارای جابه جایی هایی زیادی هستند که از یک سو به سوی دیگر در حرکت اند، این نشان دهنده آن است که آنان سوارکارانی بودند که در دشت به تاخت می رفتند.

به طور کلی رقص نمادی از جغرافیای منطقه، موسیقی، نوع زندگی مردم و اعتقادات آنان بستگی دارد. اگر فیلم های رقص های محلی مختلف را مشاهده کنید بهتر می توانید مطالب بالا را درک کنید.

تنوع رقص در مناطق جغرافیایی

گفتیم که در هر منطقه و با جغرافیای مختلف نوع رقصیدن متفاوت می شود. اما باز هم در یک منطقه نمی توانید تنها یک رقص پیدا کنید، بلکه تنوع باز هم در هر منطقه ای پیدا می شود. تمامی رقص ها در هر منطقه ای با هر شرایط آب و هوایی که باشند باز هم ممکن است به صورت گروهی یا انفرادی انجام شود. اگر گروهی انجام شود نوع ایستادن آنان برای اجرای حرکات بسته به موسیقی و حرکات رقص ممکن است به صورت دایره، مربع ، یا صف های بلند، بصورت سه نفره، چهار نفره انجام شود.

تاثیر اتفاقات منطقه ای بر روی تنوع رقص

با کمی بررسی متوجه می شوید که در هر منطقه اتفاقاتی که در آن جا رخ داده است بر روی رقص و پایکوبی انان تاثیر گذاشته. برای مثال در منطقه ای که جنگ های زیادی وجود داشت، آنگاه رقص جنگی جلوه پر رنگ تری داشته و بعد از هر پیروزی برای شادمانی مردم رقص جنگی انجام می داده اند. در مقابل در برخی مردم برای نشان دادن اعتراض های خود از رقص اعتراضی استفاده می کردند. رقص های عاشقانه و رقص های عروسی نیز الهام گرفته شده از منطقه و آداب و رسوم مردم آن دیار به شمار می رود که تفاوت های زیادی باهم دارند.

برای آنکه انواع رقص های محلی را به خوبی بشناسید باید ابتدا یک تاریخ دان و یک جغرافی دان خبره باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *