رقص آستا قاراباغی

تنوع رقص در بین مردم آذربایجان بیشتر از رقص های بومی و محلی دیگر است. آستا قاراباغی یکی از رقص های محلی مردم منطقه آذربایجان است که نه تنها اهالی آنجا بلکه افراد علاقه مند به هنر رقصیدن از این نوع رقص استفاده می کنند.

رقص آستا قاراباغی متعلق به کدام منطقه است؟

آستا قاراباغی یک کلمه آذربایجانی است که به صورت Asta Qarabağı نوشته می شود. این نوعی رقص فولکلوریک و قدیمی اهالی آذربایجان در منطقه قره باغ است. متاسفانه منبع درست و دقیقی درباره منشا به وجود آمدن این رقص در دسترس نیست. اما باور هایی در بین عموم مردم وجود دارد که نشان می دهد این رقص جزئی از رقص واغزالی است.

واغزالی در حقیقت یکی از انواع رقص های ظریف و دلچسب در آموزش رقص آذربایجانی است. که ملودی آن بسیار آرام بوده و متناسب با آن حرکات رقص به آرامی اجرا می شد. ملودی واغزالی به قدری در بین مردم گسترش یافت که به عنوان یک رقص متداول و مرسوم در عروسی ها نواخته می شد.

طبق روایات گفته شده در تاریخ و به نقل از اهالی مردم قره باغ، در عصر ۱۶ یکی از قبیله های بزرگ به نام قاراقویونلولار زندگی می کردند. این قبیله با توجه به وقایع تاریخ آن زمان رقص های زیادی را در بین مردم به وجود آورده بود ولی متاسفانه امروز آثاری از هیچ کدام از آن ها نیست. اما یکی از رقص های آن دوران رقص واغزالی بود که به صورت تک ملودی به نام قاراباغین آغیری بود که بعد ها به دو ملودیایی آستا قاراباغی” و “ واغزالی” در آمده است.

آموزش رقص آذری-رقص آستا قاراباغی

رقص آستا قاراباغی چگونه است؟

همانطور که تنوع زیادی در رقص های آذربایجانی وجود دارد، به همان اندازه نیز تنوع حرکات در رقص های محلی وجود دارد. رقص آستا قاراباغی جزو رقص هایی است که تمامی حرکات آن ثابت و بسیار آرام انجام می شود. در نظر داشته باشید که ملودی آن هم باید بسیار آرام باشد تا با ریتم حرکات هم خوانی داشته باشد.

اهالی منطقه قره باغ اعتقاد دارند که این رقص از ملودی ماهنی” دنیزه گیرمه” به وجود آمده است. برخی دیگر بر این باور هستند که برای بدرقه عروس به خانه بخت از این ملودی و رقص استفاده می کردند. باز هم می گوییم که این نظرات به طور قطع به یقین تایید نشده اند و تنها نقل قول میان مردم است.

حرکات رقص آستا قاراباغی باید به صورت آرام و به کندی انجام شود. تمام زیبایی و ظرفت این رقص در آرام و به هم پیوسته بودن حرکات است. حرکات این رقص به گونه ای انجام می شود که گویی مجری رقص فارغ از دنیای کنونی و به صورت آزادانه این کار را انجام می دهد.

آموزش رقص آستا قاراباغی با گروه اوتلار

اگر علاقه مند هستید تا رقص آستا قاراباغی را یاد بگیرید، حتما باید پیش متخصص این کار بروید. خوشبختانه گروه های هنری حرفه ای در تهران هستند که تخصص آن ها برگزاری و آموزش دوره های تخصصی انواع رقص آذربایجانی است.

گروه هنری اوتلار با کادر مجرب و با تجربه به آموزش رقص آذری و هم چنین آموزش رقص ترکی آذربایجانی در تهران به صورت اصولی به هنرجوی های محترم آموزش می دهد. برای اطلاع از دوره های آموزشی رقص اوتلار می توانید با این مجموعه تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *