رقص در بارداری و تاثیر آن بر جنین

یکی از بهترین روش هایی که می توانید با استفاده از آن در دوران بارداری از بی تحرکی و افسردگی دور بمانید، رقصیدن است. رقص در دوران بارداری اگر روی اصول، روزانه و کوتاه مدت باشد می تواند فواید زیادی از جمله: کاهش استرس و اضطراب، تقویت عضلات پا و کمر، افزایش میزان گردش خون و تقویت ریه، کاهش احتمال ابتلا به دیابت بارداری و پره اکلامپسی را داشته باشد. مادر باردار در هنگام رقص شاد است و این حس شادی را به جنین منتقل می کند در نتیجه می تواند اثرات بسیار مطلوبی را برای بچه بعد از بدنیا آمدن از لحاظ احساسات و عواطف داشته باشد. همانطور که غمگین بودن مادر می تواند خلاف آن را به همراه داشته باشد.

در سه ماه اول بارداری، مادر قبل از رقص باید حتما حرکات نرمشی انجام دهد و بدن خود را گرم کند. اگر زن بارداری قبل از گرم کردن بدن برقصد، این کار باعث افزایش سریع ضربان قلب او شده و شانس آسیب دیدن عضلات و مفاصل بدن را به میزان قابل توجهی بالا می‌‌‌برد که برای سلامت خود مادر و جنین درون رحم او خوب نیست. این را در نظر داشته باشید که در هنگام رقص یکی از پاهایتان برای حفظ تعادل روی زمین قرار داشته باشد و هیچگاه شما به سمت طرف مقابل خود حرکت نکنید زیرا این عمل سبب برخورد شما با طرف شده و ممکن است عوارضی را در بدن خود شما یا جنین به دنبال داشته باشد.

در سه ماه دوم و سوم نیز مادر باید توجه زیادی روی حفظ تعادل خود داشته باشد. از انجام رقص‌‌‌هایی که شامل حرکات تند و تیز مانند بالا و پایین پریدن، جهش، عقب عقب رفتن، چرخیدن اجتناب کنید. در نهایت  به خاطر بسپارید که اگر از عمل رقصیدن برای لذت بردن در دوران بارداری خود و سلامت قلب استفاده می‌‌‌کنید، نباید اندازه آن از حد مجاز بگذرد، زیرا در هنگام رقصیدن نیز باید مادر باردار و جنین داخل رحم او احساس راحتی بکنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *