رقص قازاغی

رقص قازاغی یکی از رقص‌های قدیمی آذربایجان است و از نام آن پیداست که در منطقه قازاغ تألیف شده است. اکنون نیز یکی از رقص‌های معروف در این منطقه و سایر نقاط دیگر بوده و فراگیر شده است.فرض می‌گردد که قازاغی رقص جنگجو بوده و در زمان آرایش نظامی و موقع اعزام به جنگ، آن را اجرا می‌نمودند. در این رقص علاوه بر نیک‌بینی و قهرمان‌پروری نشانه‌های متفکرانه نیز مشاهده می‌گردد.

قازاغی رقصی تند، با جنب‌وجوش و پرتحرک است.بطورکلی رقص قازاغی در انواع مختلف موجود بوده و در سازهای متنوع نواخته شده است. لیکن در سال ۱۹۳۶ میلادی آهنگ‌ساز برجسته و معروف “اوزئیر حاجی­بی­اف”در زمان تشکیل گروه رقص و آواز، از آهنگ‌سازان معروف دعوت به عمل آورده و این رقص را از دیدگاه کروگرافی مورد بررسی قرار داده و به‌صورت فعلی تألیف نموده‌اند.این رقص در برنامه گروه‌های حرفه‌ای و آماتور جای خاص خود را داشته و در اجراهای روی صحنه، این رقص به‌صورت گروهی توسط رقاصان ماهر اجرا می‌گردد.در این رقص حرکات مرکب زیادی وجود دارد.در مواقع معمولی این رقص به‌صورت انفرادی (تک نفره) اجرا می‌گردد و علاوه بر اجرای تکنیکی حرکات مرکب قوت وحس درونی نیز لازمه اجرای این رقص می‌باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از طریق فرم ثبت‌نام می‌توانید براحتی در هر یک از دوره‌ها شرکت کرده و یا برای شروع یادگیری جهت مشاوره تلفنی درخواست خود را ثبت کنید.

بعد از تکمیل فرم جهت ارائه مشاوره و شروع آموزش با شما تماس تلفنی خواهیم داشت.

 

فرم ثبت‌نام