تناسب اندام با رقص

تناسب اندام با رقص ممکن است یا خیر؟یکی از سوالاتی که بسیاری از افراد ممکن است با آن مواجه شوند این است که رقصیدن چه تاثیری ممکن است در تناسب اندام آن ها داشته باشد و یا رقص خاصی صرفا وجود دارد که با انجام آن بتوان به چربی سوزی رسید و اندامی متناسب داشت؟ در ادامه بیشتر به موضوع رقص و اثر آن در تناسب اندام و کاهش وزن و دیگر فواید آن خواهیم پرداخت.

مفهوم رقص

زمانی که کلمه رقص یا رقصیدن را می شنویم ناخودآگاه حرکات موزونی را در ذهن خود تداعی می کنیم که با آهنگی همگام شده است و فرد با توجه به ریتم آهنگ حرکاتی متناسب انجام می دهد. اما آیا تا به حال به اصل وجود رقص و اینکه چرا هر قوم و ملتی رقص مختص به خود را دارد و به نوعی در برخی مواقع نشان از تفکر خاصی است، فکر کرده اید؟

تناسب اندام با رقص

بر اساس اسناد و نگاره هایی که وجود دارد نمی توان در مورد تاریخ دقیق ورود رقص به زندگی بشر چیزی را گفت و شاید بتوان گفت اولین نشانه های شادی در مورد دست یافتن به موفقیتی مانند پیروزی در جنگ همراه با پایکوبی و بیان اصوات و کلماتی بوده است و رفته رفته همراه با گذر از تاریخ این حرکات شکل بهتری به خود گرفتند که در برخی مراسم های خاص آن را اجرا می کرده اند.

امروزه کلاس های آموزش رقص در انواع متفاوتی وجود دارد که بسیاری از این انواع شامل رقص های محلی و متناسب با فرهنگ و آداب و رسوم مناطق می باشد. در این میان گروه هنرهای آیینی اوتلار به آموزش رقص آذری در تهران، آموزش رقص ترکی آذربایجانی در تهران و انواع اموزش های محلی آموزش رقص آذربایجانی می پردازد.

برخی از این حرکات برگرفته از طبیعت می باشد برای مثال حرکت سقوط برگی از درخت که به صورت چرخشی می باشد یا حرکات خاصی از پرندگان و … که به دلیل سازگاری بشر با طبیعت و زندگی در کنار هم در گذشته باعث تاثیر پذیری شده و انسان نیز این حرکات را تلفیق کرده است تا نشانه ای باشد برای شکرگزاری یا درخواست. با این وجود در پس هر رقص سنتی داستانی نهفته است و رقص های امروزی نیز بعضا همراه با آهنگ بیان کننده داستانی می باشند و پیامی را انتقال می دهند.

مزایای رقصیدن

رقصیدن همانطور که گفته شد انجام حرکاتی موزون می باشد و این یعنی تمامی اندام های فرد در انجام رقص درگیر هستند. نه صرفا عضلات و اندام هایی مانند دست و پا بلکه می توان گفت برای اینکه توازن حفظ شود، مغز نیز متمرکزتر عمل می کند و هماهنگی ذهن و بدن را به همراه دارد که این می تواند بیان کننده این حقیقت باشد که با انجام رقص می توان تمرکز خود را بالا برد و در درمان حواس پرتی بسیار موثر باشد.

گوش کردن به آهنگ های شاد باعث می شود هورمون شادی یا همان دوپامین در مغز ترشح یابد و زمانی که همراه با انجام حرکات موزون باشد درمان مناسبی برای افسردگی می باشد.

تناسب اندام با رقص

انجام حرکات موزون باعث می شود که فرد کنترل بهتری روی حرکات خود داشته باشد؛ از این رو بسیار توصیه شده است که افراد مسن و یا افرادی که دچار مشکلات حرکتی هستند حتما روزانه حرکات رقص را انجام دهند.

انجام رقص باعث افزایش گردش خون می شود که این عمل باعث بهبود عملکرد قلب و خونرسانی شده و فرد را از ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی مصون می دارد و تنفس وی را نیز تنظیم می کند و همچنین اثرات چشمگیری در کاهش دیابت نوع دو دارد و همه این عوامل در کنار هم خود درمانگر بسیاری از بیماری ها می باشد.

تناسب اندام با رقص ممکن است؟

تا به اینجا با توجه به مطالبی که در مورد رقص و رقصیدن بیان شد، دیدیم که انجام حرکات موزون بسیار به سلامت جسمی و روحی فرد کمک می کند. اما آیا تناسب اندام با رقص امکان پذیر است یا نه؟ شاید برخی از افراد تصور کنند که برای اینکه اندامی متناسب داشته باشند باید به گونه ای فعالیت بدنی انجام دهند که به شدت فرآیند عرق ریزی شروع شود و به این ترتیب می توانند وزن خود را کاهش دهند و انجام رقص چون حرکاتی موزون و آرام و روان است به آنها کمکی نخواهد کرد.

در این مواقع باید گفت رقص انواع مختلفی دارد که فلسفه ای را به همراه دارد و در کشور ما نیز انواع و اقسام رقص ها وجود دارد که فرد متناسب با شرایطی که دارد می تواند هر کدام را آموزش ببیند و استفاده نماید. اما به طور کلی انجام رقص چون همه اندام را درگیر می کند به یک نسبت عالی شما می توانید کاهش وزن و تناسب اندام را تجربه کنید.

رقص های محلی تند نیز می تواند در این امر کارساز باشد، از این رو می توان به آموزش رقص آذربایجانی و آموزش رقص ترکی اشاره کرد.

تناسب اندام با رقص یا ورزش؟

تناسب اندام با رقص و هم با ورزش بر اساس شیوه هایی که وجود دارد ممکن می باشد. زمانی که شما به ورزشی می پردازید ممکن است برخی از اندام های شما درگیر باشد و صرفا برای مثال بازوان یا ران های شما نسبت به دیگر قسمت های بدن قوی تر شود و بعضا شما گاهی ممکن است از لوازمی مانند وزنه و… هم استفاده نمایید که اگر وزنه دارای وزن زیادتری باشد ممکن است به مفاصل شما فشار مضاعف وارد کند و دچار عارضه شود.

اما در رقصیدن چون شما تماما از اعضای خود استفاده می کنید و وزنی اضافه تر را متحمل نمی شوید و موسیقی که همراه آن است شعفی را در شما ایجاد می کند باعث می شود که تمامی اندام های شما به یک نسبت درگیر باشند. همچین در صورتی که شما برای مثال دچار مشکلات زانو و یا کمر باشید و بخواهید وزن خود را کاهش دهید، رقصیدن بهترین راهکار می باشد.

تناسب اندام با رقص

چه موقع تناسب اندام با رقص ممکن می شود؟

تناسب اندام با رقص زمانی میسر می شود که شما تمامی حرکات را به درستی، با نظم خود و به طور پیوسته در طول روز انجام دهید و وقفه ای بین روزهایی که حرکات را انجام می دهید نیفتند. اگر صرفا رقصیدن را برای کاهش وزن انجام می دهید باید به این نکته توجه داشته باشید که تناسب اندام با رقص امکان پذیر است به شرطی که همراه با رعایت رژیم غذایی مناسب باشد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *