رقص درمانی

رقص درمانی به عنوان یک شاخه علمی و یک رشته دانشگاهی امروزه مورد مطالعه و تدریس قرار گرفته است. در این علم از روش درمان گرانه استفاده می کنند تا از حرکات رقص برای بهبود عملکرد های فکری، عاطفی، حرکتی بدن استفاده کنند.

افراد برای رقص درمانی باید چهار مرحله اصلی را طی کنند: آماده‌ سازی، نهفتگی، درخشش، و ارزیابی. هر چهار مرحله دارای استاندارد های آموزشی یکسان و حرفه ای هستند که در سراسر جهان از آن استفاده می کنند.

رقص درمانی چیست؟

افرادی که با این رشته علمی در ارتباط نیستند، به هنگام شنیدن نام آن ممکن است تعجب کنند و درک درستی از این علم نداشته باشند. رقص درمانی در واقع مجموعه ای منظم از حرکات استاندارد همراه با موسیقی و ریتم مشخصی است.

این حرکات تمامی اندام های قابل حرکتی بدن را درگیر می کند. از حرکات نشسته و تکان دادن پا ها گرفته تا حرکات ریتمیک پلک ها همگی جزو حرکات استاندارد رقص درمانی است.

آموزش رقص آذری-رقص درمانی

هدف از رقص درمانی چیست؟

رقص درمانی علاوه بر اینکه باعث بهبود حرکتی جسمی و اندام های بدن شده، سبب آرامش روحی فرد ،کاهش استرس و مشکلات روحی و روانی نیز می شود، مشکلاتی که هر فرد در طول روز و زندگی خود با آن ها دسته و پنجه نرم می کند و فشار روانی ناشی از آن ها را به طرز مشهودی بهبود می بخشد.

حال شاید با خود بگویید که به جای رقص درمانی چرا آموزش رقص آذری، باله، سالسا و یا هر رقص دیگری که وجود دارد را فرا نگیریم؟

در پاسخ باید گفت که همه ی رقص ها نوعی ورزش محسوب می شوند و فواید بسیاری برای سلامتمان دارند ولی رقص درمانی به صورت تخصصی نقش پر رنگی در جهت بهبود و سلامت روحی و جسمی افراد دارد.

رسیدن به آرامش درونی، دوری از استرس و نگرانی های عصبی، افزایش امید به زندگی، بهبود عملکرد مغز، بهبود سیستم قلبی عروقی، بهبود عملکرد حرکتی، مدیریت خلق و خو، رسیدن به سلامت جسمی و روحی و … همگی جزو اهداف رقص درمانی هستند که بر روی هر فردی تاثیر مثبتی می گذارد.

 

آیا رقص درمانی محدودیت سنی دارد؟

متاسفانه برخی درمان ها هستند که وقتی نام آن به گوش می رسد، مردم فکر می کنند که مناسب حال آنان نیست و بدون آگاهی از آن برای خود و دیگران محدودیت ایجاد می کنند. خوشبختانه رقص درمانی جزو درمان هایی است که هیچ محدودیتی ندارد. همه افراد در هر سنی که باشند (از کودکان گرفته تا افراد مسن) و در هر شرایطی که هستند می توانند دوره رقص درمانی را امتحان کنند.

افرادی با مشکلات حرکتی، مشکلات جسمی و روحی معمولا بیشترین متقاضیان رقص درمانی هستند که خوشبختانه تاثیر خوبی هم بر روند عملکرد حرکتی آن ها و حتی بر روی سلامت روحی آن ها داشته است. گذشته از این افرادی که بنا به هر دلیلی دچار افسردگی شده اند و امیدی برای ادامه زندگی ندارند هم تاثیر مثبتی از رقص درمانی گرفته اند.

افرادی که مبتلا به اوتیسم هستند یا از مشکلات اجتماعی مانند خشونت و حالت تهاجمی، درگیری های خانوادگی، سرخوردگی های اجتماعی رنج می برند می توانند از رقص درمانی استفاده کنند. همچنین آن دسته از افرادی که دچار مشکلات ذهنی شده اند و ضربه های ماندگاری در زندگی خود خورده اند، می توانند از رقص درمانی برای کسب آرامش ذهن خود استفاده کنند.

 

آموزش رقص آذری-رقص درمانی

ویژگی رقص درمانی چیست؟

رقص درمانی به معنی رقصیدن نیست، بلکه به این معناست که با استفاده از حرکات مشخص و منظم به همراه موسیقی و با ریتم معینی انجام شود.

انجام این حرکات سبب انسجام و هماهنگی در ابعاد ذهنی، شناختی، فیزیکی، احساسی و اجتماعی در فرد می شود. درست است که این مقوله یک مسئله ی علمی است اما مانند انواع رقص ها نیاز به آموزش دارد. شبیه آموزش رقص ترکی که مرحله به مرحله حرکات آن را یاد می گیریم تا به سطح پیشرفته برسیم.

این نوع درمان به صورت جمعی، گروهی، انفرادی، خوانوادگی و حتی به صورت زوجی انجام می گیرد. که منجر به آگاهی، عزت نفس و صلح درونی و به تعادل احساسات و ابراز آنها کمک می کند.

 

برای اطلاع از کلاس های آموزش رقص آذری در تهران، آموزش رقص آذربایجانی در تهران، آموزش رقص ترکی آذربایجانی در تهران و تمامی انواع رقص ها با گروه اوتلار از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید.

آموزش رقص آذری-رقص درمانی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *