آموزش رقص آذری

همه کشور های دنیا دارای آداب و رسوم و رقص محلی قدیمی ای هستند که از نسلی به نسل دیگر و سینه به سینه به ارث رسیده است. رقص آذری یکی از اصیل ترین رقص های محلی محسوب می شود. که در مناطق مختلف دنیا که ترک هستند، رقص آذری را در مراسم های مختلف و جشن های خود انجام می دهند. در بعضی از مناطق این رقص در مراسم های دینی و یا برای آماده شدن در جنگ بوده است. اما معمولا در مراسم های عروسی و جشن هایی مثل چهارشنبه سوری و جشن سال نو هم برگزار می شود.

گروه اوتلار از جمله گروه های هنرهای آئیینی می باشد که به برگزاری مراسمات و هم چنین آموزش انواع رقص ترکی اعم از آموزش رقص آذربایجانی، آموزش رقص آذری در تهران و… می پردازد.

آشنایی با رقص آذری

آذربایجانی ها یکی از قدیمی ترین قوم هایی هستند که از نظر فرهنگی و آداب و رسوم دارای قدمت زیادی هستند. مناطق آذربایجان به دلیل داشتن فرهنگ غنی مورد توجه بین‌المللی است. آذربایجانی‌ها در شمال غربی ایران و در منطقه شهرهای تبریز، اردبیل، ارومیه، زنجان، قزوین و همدان ساکن هستند. رقص آذری در بین سایر رقص های محلی و رقص فولکلوریک به دلیل دارا بودن حرکات ظریف و حرکات بازو و قدمهای ظریف از دیگر رقص‌ها تمیز داده می‌شود. بانوان در این رقص با استفاده از دامن‌های بلند و مردها با لباسی به شکل لباس رزم این رقص را انجام می دهند. رقص‌ها گاهی غمگین، گاهی آتشین و گاهی بسیار شاد و تند هستند. رقص های سولو و گروهی در عروسی و سایر مراسم ها عموما ساده هستند. این رقص ها در بعضی از کشور ها به صورت اجرای صحنه ای انجام می شود.

آموزش رقص ترکی-آموزش رقص آذری

 

تنوع رقص آذری

رقص آذری انواع مختلفی دارد که برخی در ایران و برخی در جمهوری آذربایجان رواج دارد. برخی از این رقص ها هنوز پابرجاست و برخی از رقص ها فقط در مناطقی وجود دارند و بعضی از رقص ها با حرکات جدیدی ترکیب شده اند و رقص های جدید را به وجود آورده اند.

 

شاخسی(شاه حسین):

این رقص با شعار شاه حسین در مراسم عزاداری محرم در مناطق آذربایجان و مناطق ترک نشین رواج دارد و در واقع نوعی رژه نظامی است. این رقص به این شکل است که مردان در کنار هم در یک ردیف قرار می گیرند و یک دست خود را روی شانه فردی که کنار آن ها ایستاده می گذارند و در دست دیگرشان یک چوب بلند به شکل شمشیر می گیرند و حرکت منظمی را شروع می کنند.

آسما کسمه:

رقص آسما کسمه در مراسم عروسی انجام می شود. به این صورت که عروس و همراهانش با آهنگ مخصوص این رقص آن را انجام می دهند.این رقص بسیار آرام است و شکل پرشی انجام می شود.

رقص آبایی:

آبا به معنی افراد میانسال است. رقص آبایی توسط افراد مسن به دو شکل انفرادی یا گروهی اجرا می شود و فلسفه آن احترام به افراد میانسال در جامعه است. رقص آبایی در ابتدای مراسم اجرا می شود و بعد نوبت اجرای جوان تر ها می شود.

آموزش رقص ترکی-آموزش رقص آذری

 

رقص آواری:

متداول ترین نوع رقص آذری است که ابتدا به آرامی شروع می شود و رفته رفته سرعت آن بیشتر می شود و به لزکی یا همان رقص پای آذری انجام می شود و معمولا مردان این رقص را انجام می دهند.

رقص اوزون دره:

این رقص مخصوص خانم هاست و بیشتر در پایان مراسم عروسی توسط عروس اجرا می شود. ولی امروزه به شکل دو نفری یعنی توسط عروس و داماد اجرا می شود و آهنگ و ملودی بسیار ظریفی دارد.

رقص پهلوانی :

این رقص مخصوص پهلوانان جوان است و حرکات تند و قدرتی دارد و افراد در این رقص چابکی و قدرت را به نمایش می گذارند.

رقص ساری گلین:

این رقص جزو قدیمی ترین رقص های آذری است که قدمتی نزدیک به ۱۵۰۰ سال دارد. ریتم این رقص بسیار آرام و غمگین است که روایتگر داستانی اساطیری است. داستان مربوط به عروسی است که موهای طلایی داشته و توسط عثمانی ها دزدیده می شود.

آموزش رقص ترکی-آموزش رقص آذری

گروه های مختلف رقص آذری

امروزه در کشور های مختلف جشنواره ها و فستیوال های گوناگونی با موضوع رقص های محلی اجرا می شود. گروه های مختلفی از سراسر جهان برای نشان دادن فرهنگ و آداب و رسوم خود در این فستیوال ها شرکت می کنند تا فرهنگ غنی خود را به مردم جهان نشان دهند. رقص آذری با داشتن تنوع نزدیک به ۴۸۰ نوع رقص، همه ساله بیشترین شرکت کننده را در این فستیوال ها دارد. گروه های مختلفی از کشور های آذربایجان، ترکمنستان، قرقیزستان، ایران و … وجود دارند. گروه اوتلار معروف ترین گروه رقص ایرانی است که مربوط به استان آذربایجان شرقی است که اعضای این گروه را مردان جوان تشکیل می دهند. این گروه در چند فستیوال و جشنواره رقص مقام های برگزیده ای کسب کرده است.

برای اطلاع از کلاس های آموزش رقص آذری در تهران، آموزش رقص ترکی آذربایجانی در تهران و انواع آموزش رقص ترکی با ما در ارتباط باشید.

 

آموزش رقص ترکی-آموزش رقص آذری

سوالات متداول آموزش رقص آذری

آموزش رقص آذری را از کجا شروع کنیم؟

رقص آذری رقصی سنتی و محلی است که برای یادگیری آن نیاز است تا زیر نظر اساتید و مربیان مجرب آموزش داده شود تا بتوان تکنیک های اساسی آن را فرا گرفت و رقصی بدون نقص را تجربه کرد.

بهترین آموزشگاه رقص اذری و ترکی کجاست؟

گروه هنرهای آیینی اوتلار از بهترین آموزشگاه های تهران می باشد که با مربیان با تجربه و با سابقه خود به ارائه خدمات به علاقه مندان می پردازد و همواره دوره های آموزشی جدید برای افراد فراهم می بیند.

انواع رقص آذری به چه صورت است؟

رقص ترکی و آذری دارای انواع گوناگونی می باشد که می توان از مهم ترین آنها به موارد زیر اشاره کرد: رقص آسما کسمه، رقص آبایی، رقص آواری، رقص اوزون دره، رقص ترکمه، رقص پهلوانی و… .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *